rysunek rąk z kalkulatorem i paragonem
Po śmierci współmałżonka osoba dokonująca rocznego rozliczenia podatku może skorzystać z ulgi przysługującej mu w takiej sytuacji. Można wybrać jedną z możliwości: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również wtedy, gdy jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.

Rozliczenie – w jakiej formie?

Rozliczenia ze zmarłym małżonkiem dokonuje się, deklarując przychód swój oraz małżonka na formularzu PIT-36 lub PIT-37. W przypadku tych formularzy należy złożyć oświadczenie o chęci wspólnego rozliczenia poprzez zaznaczenie pozycji nr 6 – „w sposób przewidziany dla wdów i wdowców”. Następnie należy zadeklarować swój przychód w części „dochody i straty podatnika” oraz przychód zmarłego małżonka w części „dochody i straty małżonka”.

W sytuacji składania zeznania podatkowego wspólnie ze zmarłym małżonkiem należy pamiętać o tym, że rozliczenie w tej formie wyklucza możliwość ewentualnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczenie wspólne ze zmarłym małżonkiem nie wyklucza m.in. korzystania z ulgi na dziecko. W przypadku śmierci jednego z współmałżonków w trakcie roku podatkowego, należy wziąć pod uwagę odliczenie ulgi za cały rok w przypadku podatnika, natomiast w przypadku zmarłego współmałżonka – odliczenie za miesiące przed jego śmiercią.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz na naszym Blogu.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami Klientów na temat naszej firmy na Business Management opinie.


 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *