bardzo stary piec węglowy

Od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków w ramach Programu “Czyste powietrze”, a do 23 lutego br. banki mogą do niego dołączyć.

Wg. założeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), współpraca z sektorem bankowym ma ułatwić ubieganie się o wsparcie na wymianę starych pieców grzewczych i termomodernizację domów jednorodzinnych.

„Dołączenie banków do partnerów programu „Czyste powietrze” to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych” – zaznaczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Nabór wniosków dla banków, które wyraziły zainteresowanie dołączeniem do programu „Czyste powietrze”, rozpoczyna się 2 lutego. Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych, na złożenie aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r. Pierwsze środki kredytowe planuje się wypłacać Polakom od połowy roku.

Procedura zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które przyznają i rozliczają dotacje. Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany do 2029 r. Budżet programu „Czyste powietrze” to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, WFOŚiGW, a bankami.

Wśród zainteresowanych przystąpieniem do Programu pojawiły się np. Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

Więcej informacji na temat ewentualnych dotacji znajdziesz w innych artykułach na naszym Blogu.

Zapoznaj się z referencjami Klientów dla naszej firmy na Business Management opinie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *